fbpx

5ty dzień Razem dla Świata – 144.000 Świetlanych Sekund

 

zobacz film na YT, tutaj…

Do Garści Przydatnych Informacji z 15.11.2020 SZTUKA

 

Dbajmy o to, by rozwijać  sztuki piękne a inaczej „beaux-arts” – przez co mamy rozumieć:

malarstwo, rzeźbę, architekturę, muzykę, poezję, śpiew, taniec, teatr, architekturę, czy inne działania, które czynią życie i otoczenie piękniejszym i dają nam  dostęp do uczuć wyższych a tym samym WZMACNIAJĄ kontakt z Duszą.

Mam do tego jednak kilka uwag. W mojej wypowiedzi z dnia 15.11.20r (nagranie FB) jest nieco więcej na ten temat a tutaj chciałabym umieścić kilka informacji, dla podtrzymania tematu w pamięci.

Sztuka piękna to może być dzieło znanego malarza a może być również…dziełem kilkuletniego dziecka. Może być uznane przez współczesnych krytyków lub przez nich odrzucone. W moim odczuciu, sztuka piękna/sztuki piękne czyli coś co Francuzi nazywają pięknie „beaux-arts” to naprawdę to, co nam się podoba, co rezonuje z naszą Duszą, pobudza uczucia wyższa, rozczula, zachwyca.

Prawda jest takka, że obecnie nie prawdziwe piękno  jest wyznacznikiem co należy do sztuk rzekomo pięknych w uznaniu krytyków. Obecnie hołubi się coś, co jest albo szare i nijakie, albo pogmatwane jak rozczłonkowane ciało czy rzeczywistość, albo koszmarki po których nie można spać. Tego, co maluje rzeczy piękne uważa się za nudnego. Może Ludzkość potrzebuje coraz to mocniejszych wrażeń..? Tylko po co? Już mamy tego trochę na co dzień. Może czas znów pokazywać prawdziwe piękno..? Tym samym zapraszać piękno do życia?

Jeżeli przyjmiemy, że słowo i obraz kreują rzeczywistość, ponieważ pokazywane przez jakiś czas  obrazy, sceny, widoczki, postaci, (REKLAMY!) zapadają w świadomości tych, którzy to oglądają, i suma summarum tworzą świadomość zbiorową z której wszyscy czerpiemy(chcąc nie chcąc) to moje pytanie brzmi:

Czy chcemy oglądać szarość i pokieraszowanie, obrazy wzbudzające niepokój , odrazę, czy programujące alkohol, narkotyki, wulgaryzmy i inne degradujące społeczeństwo tematy ?

Czy chcemy w ten sposób programować naszą rzeczywistość? Przyszłość dla nas i dzieci? Przecież filmy science fiction, wyświetlane dawno temu już się realizują w rzeczywistości. Kto umie dostrzec wpływ obrazów i treści na rzeczywistość ten wie  o czym piszę…

Feng Shui – chińska sztuka aranżacji przestrzeni stosuje obrazy, akcesoria do wprowadzania piękna i dobrej energii do domu/ mieszkania i to już od czasów starożytnych. Poczytaj o tym a dowiesz się, że nie każdy obraz nadaje się do domu, a dany obraz nie w dowolne miejsce. Obraz wprowadza energię do przestrzeni w której jest umieszczony. Wprowadzaj do domu piękno i dobro, nie cokolwiek. Obrazy, plakaty czy zdjęcia przedstawiające – zwalone drzewa, płonące statki, stare strzechy, zardzewiałe samochody mogą być dziełami patrząc na to od strony wykonania jednak mogą nieźle „narozrabiać” a zimowe obrazy, choć piękne to umieszczone we wszystkich pokojach mogą dać nieoczekiwany efekt.

Ciekawe dlaczego pojawiło się w tych czasach tak dużo obrazków mrocznych czy wręcz z postaciami z rogami…Przeglądam internet, czekam aż jakaś strona załaduje się i mimochodem widzę to, co jest mi podsuwane przed nos – brzydkie obrazy, coś czego bym sama nie chciała oglądać. I tak raz za razem, dzień po dniu.

Znając temat staram się omijać wzrokiem te obrazy czekając na otwarcie skrzynki pocztowej czy jakiejś strony, czy na załadowanie i przesłanie pliku ale ktoś inny może się temu przyglądać czekając na to, co naprawdę chciał zrobić przed komputerem.  Przyglądając się – skupia na tym uwagę – robiąc to, zasila to swoją energią i jeszcze się koduje/programuje, OSWAJA z tym uznając to w końcu za normalne i codzienne – „taki jest świat”. . I tu jest największy kłopot.  Jest tego potem coraz więcej wokół danej osoby i w świecie, w którym żyjemy. Nasyca się tym zbiorowa świadomość. Przypadek..?

Słowo ma moc kreacji a obraz – działa szybciej niż tysiące słów!

Dlatego wyjdźmy temu naprzeciw – zadbajmy o prawdziwe piękno wokół nas.

Niech nam krytycy lubiący szarość i niepokój nie wmawiają co jest piękne i czym mamy się zachwycać.

Niech wyznacznikiem tego, co należy do sztuk pięknych jest to, jakie dane dzieło wzbudza w nas emocje, uczucia a tym samym wibracje, bo one albo ściągają w dół energię Człowieka albo ją podnoszą i pozwalają na kontakt z Duszą,  ze Źródłem Miłości. Warto postawić na to drugie – na Źródło Miłości i Duszę, poprzez prawdziwe piękno.

Szanujmy tych artystów i amatorów, którzy pokazują nam piękno. Prawdziwe beaux-arts.

Bywa tak, że artyści malujący piękne obrazy nie są przez krytyków uznawani ale nie krytycy mają nam mówić co jest piękne. Każdy z nas ma swój Rozum i swoje Serce wiec pora przestać klaskać w dłonie, na koszmarnej wystawie, że no….”ładna wystawa…” skoro się nie podobała a mówić tak na siłę tylko dlatego, że znany krytyk winduje czyjeś nazwisko na szczyt Himalajów i „pisano o tym w gazetach”.

NIE musisz być znanym artystą, nie musisz być w ogóle artystą, by tworzyć piękne dzieła czy to w zakresie malarstwa czy muzyki czy rzeźby czy czegokolwiek! Chcesz to twórz – baw się tym, ciesz się, nie oczekuj poklasku ale też nie przejmuj krytyką – rób to dla siebie, to co Twoja Dusza chciałaby wyrazić! Nie zwlekaj – w każdym z nas jest artysta nawet, jeśli nie taki o którym mowa w gazetach. „niezły z Ciebie artysta…” możesz usłyszeć i bardzo dobrze, już szykujesz się dobycia artystą ! (wszędzie szukaj pozytywów, będzie ich coraz więcej : )

Nie wnikając w jakim stanie ducha poniżsi artyści tworzyli swoje dzieła (patrz moje video) przywołam chociażby kilka przykładów beaux-arts:

Malarstwo – np. Lilie wodne Claud’a Monet’a

Architektura – przypomnijmy sobie, kto zna, piękne budynki w Paryżu czy wielu innych miastach, zresztą te przedwojenne w Polsce też były przepiękne nie to, co późniejsze czy współczesne „bloki mieszkalne” lub wszędobylskie budowle ze szkła, metalu i betonu, choć mają swój urok to jak są już tylko takie to robi się kosmicznie. Dla mnie są mało przytulne jak królowe lodu. W Paryżu Człowiek nie może się nudzić – idzie ulicą i zachwyca się każdym budynkiem a kamień z jakiego wybudowano te dzieła sztuki daje wrażenie przytulności, ciepła. Zachwyt zapiera dech w piersiach.

Muzyka – np. „Cztery pory roku”  Antonio Vivaldiego, dzieła Chopina, cała muzyka klasyczna praktycznie  czy coś współczesnego ale otwierającego Serce i uskrzydlającego – można tego dużo znaleźć.

Uwaga na muzykę, bo bywa i taka, która niemalże rozbija słuchacza na cząsteczki i wprowadza niepokój, męczy (nie wymieniam co to za rodzaj…)

Jest ogrom twórców piękna. Nie znaczy to, że byli uznani przez krytyków albo znani.

Może Twój  sąsiad lub znajomy tworzy coś fajnego? Może maluje coś lub rzeźbi Anioły?

Zamiast zawołać ze zdziwieniem: „Ty…??!”  – doceń to. Nieważne, że świat o nim dotąd nie słyszał. Możesz go wypromować. Łatwiej komuś z otoczenia niż jemu samemu. Najtrudniej zachwalać samego siebie. Może tym samym zrobisz dobry uczynek a ktoś będzie uszczęśliwiony mogąc nabyć coś od niego?

Może Twoja sąsiadka lub znajoma robi piękna biżuterię, sweterki, ozdoby, koronki? Też możesz ją rozreklamować.

Ty też możesz stworzyć coś wspaniałego wsłuchując się w głos Serca. Nawet jeśli bierzesz się za instrument  muzyczny czy pędzel pierwszy raz w życiu.  Idź za Głosem Serca – zabaw się zrób to! Na luzie, bez oczekiwań i bez lęku, co inni powiedzą. To nie ich sprawa.

 

Działania artystyczne, twórcze to kontakt z Duszą, ze  Źródłem Stworzenia, ze Źródłem Miłości –

Nie odkładaj tego na potem TERAZ jest dobry moment, nawet przez chwilę, co jakiś czas ale rób to,

Dla własnego dobra : )

 

Możesz się podzielić z nami swoimi pracami – muzycznymi, malarskimi i innymi.

Byle kojarzyły się z Dobrem. Mogą  wzbudzać śmiech  – nie muszą być poważne. Mają dawać upust Radości. Do dzieła!

 

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Venisjana

 

pracujemy nad tym aby pobrać nagranie z FB i udostępnić na stronie

póki co szukaj materiału na FB czyli  tutaj:

 

Na FB w naszej grupie 144.000 Świetlanych Sekund są też inne materiały: pdfy, medytacje o godz 11 i godz 23 każdego dnia oraz medytacje i garść info o 14.40

zapisz się i bądź na bieżąco!